Devintą kartą Lietuvos žolės riedulio vyrų čempione tapusi Vilniaus komanda „Ardas-Rudamina“ kitąmet tikisi pergalę švęsti dešimtą kartą. Jeigu vilniečiams tai pavyktų padaryti, būtų pasiektas savotiškas Lietuvos čempionatų rekordas – iki šiol po devynis kartus šalies čempionų vardus yra iškovoję tik jie ir Kėdainių žolės riedulininkai.

Marytė Marcinkevičiūtė, Sportas.info

Šiųmetė pergalė yra tarsi dovana, nes sukako 25-eri, kai komanda debiutavo Lietuvos čempionate. 1989 m. ji vadinosi „Rudamina“, ekipą subūrė gydytojas Feliksas Paškevičius ir kūno kultūros mokytojas Vytautas Vilipas. 2001 m. komanda pasivadino „Ardas-Rudamina“. Nuo to laiko jie devynis kartus tapo šalies čempionais, o kitus kartus – prizininkais.

Sunkus kelias į viršūnę

Ilgametis čempionų komandos vadovas, triskart Lietuvos čempionas, sporto klubo „Ardas“ prezidentas Arvydas Ilgevičius šiandien su šypsena prisimena pirmuosius Rudaminos žolės riedulininkų kūrimosi metus tolimais 1989-aisiais.

„Ankstų pavasarį žaidėme asfaltuotoje aikštelėje, o pirmosiose varžybose dalyvavome vos po kelių treniruočių. Žaidimo niuansus aiškinomės autobuse, pakeliui į varžybas. Iš pradžių mums trūko visko: lazdų, kamuolių, kai kas lazdas netgi patys puolė gamintis. Netrūko tik didžiulio entuziazmo. Šį kūrimosi laikotarpį mes pavadinome „Bepročiai stadione“, – sako A. Ilgevičius, dabar dirbantis Policijos departamento Fizinio rengimo ir sportinės veiklos poskyrio vyresniuoju specialistu.

Jis, kaip ir pagrindinis komandos treneris Marijanas Gžibovskis bei V. Vilipas, buvo pagrindiniai komandos žaidėjai. M. Ilgevičius dar buvo ir žaidžiantysis treneris, o kiek vėliau visi pasidalijo funkcijomis: Rudaminoje gyvenantis Marijanas tapo treneriu, Vytautas – jo padėjėju, o Arvydas – komandos vadovu.

Šie komandos ramsčiai sako, kad jiems šiemetis čempionatas buvo ypač sunkus. Gana lengvai patekę į finalą, jie čia sutiko atkaklų Širvintų „Intos-Baltic-Champignons“ pasipriešinimą. Pirmosiose rungtynėse „Ardo-Rudaminos“ aikštėje širvintiškiai pirmavo 3:1. Tačiau šeimininkai sugebėjo atsitiesti, rungtynėms pasibaigus lygiosiomis, jie taikliau realizavo baudinius ir laimėjo 6:4.

Antras mačas laimėtas 2:1, nors komandoje ir nerungtyniavo keturi pagrindiniai žaidėjai, tarp jų – ir abu vartininkai Rokas Rudenka ir Andrejus Paškevičius, nugaros traumą nuo pavasario gydėsi atakų lyderis Artūras Zaleskis, pravarde „Maradona“. Pasak komandos vadovo A. Ilgevičiaus, labai ilgai reikėjo laukti finalinių rungtynių, komandos žaidėjus tai veikė neigiamai.

Tačiau vyrai į aikštę išbėgo tvirtai pasiryžę nugalėti. Pirmą kėlinį jie turėjo dvi progas pelnyti įvarčių ir jomis pasinaudojo Robertas Voitechovskis, o po 4 min. – Vitalijus Ryncevičius.

Vilniečiai savo pergalę nutarė paminėti kartu su Lietuvos vicečempione Vilniaus „HFTC-Tauro“ moterų komanda, kuri buvo suburta tuo pačiu metu kaip ir rudaminiečių. Abiejų komandų žaidėjai yra vyresnio amžiaus, jie tarpusavyje puikiai sutaria, tas vakaras bus ir sezono pabaigtuvės.

„Ardas-Rudamina“ labai norėtų, kad juos, kaip ir Lietuvos čempionėmis tapusias vyrų futbolo ir moterų krepšinio komandas, pagerbtų miesto savivaldybė. Žolės riedulininkai iki šiol dar nė karto nebuvo taip pagerbti. Nebuvo pagerbti ir praėjusiais metais, kai pirmą sykį Lietuvos vyrų žolės riedulio istorijoje vasarą laimėjo Europos ketvirtojo diviziono čempionatą.
 
Teko parduoti mikroautobusą

Čempionų komandoje – visi dirbantys žmonės, ji vienintelė Lietuvos aukščiausiosios lygos ekipa, neturinti etatinio trenerio. Klubui padeda Vilniaus savivaldybė, ji šiemet skyrė 20 tūkst. litų kelionei į Europos čempionatą ir klubo veiklai plėtoti, taip pat ilgamečiai klubo rėmėjai Lietuvos ir Čekijos bendra įmonė UAB „ARX“, UAB „Baltic Arms“, UAB „Motorida“.

„Praėjusias metais, siekdami išvykti į Europos čempionato ketvirtojo diviziono varžybas Zagrebe, buvome netgi priversti parduoti klubo mikroautobusą, nes miesto savivaldybė dėl sunkios finansinės padėties mums negalėjo padėti. Tose varžybose dalyvavome jau dešimtą kartą, o debiutavome taip pat būtent Zagrebe, todėl visiems labai norėjosi išvažiuoti.

Mūsų debiutas nebuvo rožėmis klotas, visoms komandoms pralaimėjome, tačiau pasisėmėme neįkainojamos patirties. 2013 m. mes jau laimėjome Europos ketvirtojo diviziono varžybas. Šiemet miesto savivaldybė skyrė pinigėlių ir kažkiek kompensavo už praėjusius metus“, – sako A. Ilgevičius.

Broliai pamėgo žolės riedulį

Komandoje „Ardas-Rudamina“ jau šeštus metus žaidžia ir vienas legionierius iš Baltarusijos gardinietis Jevgenijus Kursas, yra keturi panevėžiečiai, besitreniruojantys savarankiškai ir atvažiuojantys tik į varžybas.

Komandos lyderis – panevėžietis Valentas Jankevičius, jis čempionų komandoje žaidžia nuo 1993 metų. Valentas – universalus žaidėjas – gerai ginasi, skirsto kamuolius. Patikimai rungtyniauja J. Kursas, broliai Albertas ir Tomas Kušlevičiai. Komandoje žaidžia dar du broliai Andrejus ir Paulius (šį sezoną dėl stuburo išvaržos jis nerungtyniavo) Beinorovičiai, Robertas Voitechovskis. Vyriausi komandoje – Marius Kriaučiūnas (43 m.) ir trečiasis vartininkas Ričardas Urbonas (per 40 m.), o jauniausi – du 17-mečiai Lukas Krenas ir Gžegošas Andrulionis.

Šeši komandos žaidėjai dar dalyvauja ir veteranų (daugiau kaip 35 m.) varžybose. Prie jų prisijungia ir komandos vadovas A. Ilgevičius bei treneris M. Gžibovskis.

Stadioną dalijasi su futbolininkais

Rudaminoje žolės riedulį žaidžia ir maži, ir dideli. Pirmieji priklauso Vilniaus r. sporto mokyklai. Nors Rudaminoje praėjusiais metais buvo iškilmingai atidarytas naujasis žolės riedulio stadionas, tačiau daugkartiniai Lietuvos čempionai į stadioną patenka tik vieną kartą per savaitę. Jį užvaldė futbolininkai.
 
„Žolės riedulininkams būna sudėtinga suderinti ir laiką, nes šeši komandos žaidėjai pamainomis dirba (netgi sekmadieniais) Rudaminos paukštyne ir gali treniruotis tik po darbo. Praėjusiais metais mums buvo leista treniruotis su Sporto mokyklos auklėtiniais, du iš jų pasikvietėme į suaugusiųjų komandą ir jie šiemet tapo Lietuvos čempionais“, – sako A. Ilgevičius.

Nemažai šių metų Lietuvos čempionų žaidžia ir grindų riedulį, šios sporto šakos federacijos vienas iš steigėjų ir įkūrėjų – valdybos pirmininkas A. Ilgevičius. Jis grindų riedulį taip pat žaidžia. Šiemet įvyko ketvirtasis Lietuvos čempionatas, kuriame rudaminiečiai užėmė ketvirtąją vietą, o praėjusiais metais laimėjo bronzos medalius.