Techninis delegatas – tai žmogus, kurio atsakomybė užtikrinti, kad tarptautiniai riedulio čempionatai vyktų sklandžiai, laikantis visų taisyklių ir standartų. Tai pozicija, reikalaujanti ne tik puikių organizacinių gebėjimų, bet ir šalto proto, sprendžiant konfliktines situacijas ar netikėtus iššūkius.

Šiame interviu kalbamės su patyrusia riedulio specialiste Jolanta Liškauskiene, kuri pasakoja apie savo kelią į šią atsakingą pareigybę, pagrindinius iššūkius, su kuriais susiduria tarptautiniuose turnyruose, bei besikeičiančias taisykles, turinčias įtakos žaidėjų saugumui ir žaidimo eigai. Taip pat sužinosime, ką reikia žinoti tiems, kurie svajoja tapti techniniais delegatais ir prisidėti prie aukščiausio lygio riedulio varžybų organizavimo.

IMG 8942

- Kaip tapote technine delegate tarptautiniuose riedulio čempionatuose? Kas paskatino pasirinkti šį kelią?
Viskas vyko laipsniškai ir labai natūraliai, nors ir neturėjau užsibrėžusi tikslo tapti technine delegate. Iš tiesų, buvau labai nustebinta, kai gavau savo pirmąjį paskyrimą. Tačiau daugelį metų prieš tai jau dirbau komisare ir vyriausiąja komisare, visada priimdavau gaunamus paskyrimus, tobulėjau per klaidas, per patirtį su kiekvienu turnyru ar seminaru. Turbūt tas ilgalaikis įdirbis ir lėmė šį rezultatą.

- Kokios yra pagrindinės techninės delegatės pareigos per pasaulio čempionatą?
Techninio delegato pareiga – užtikrinti, kad turnyras vyktų pagal planą. Jis vadovauja komisarų ir teisėjų komandoms, skiria komisarus ir teisėjus kiekvienoms varžyboms, vertina jų darbą po turnyro bei pateikia ataskaitą apie organizatorių veiklą – ar visi reikalavimai buvo įgyvendinti. Taip pat sprendžia drausminius incidentus. Vis dėlto pareigų sąrašas nėra baigtinis – kiekvieno turnyro metu gali kilti nenumatytų situacijų. Techninis delegatas taip pat yra pirmasis kontaktinis asmuo komandoms, jei kyla problemų ar klausimų.

Šių metų pasaulio čempionate Kroatijoje aš dirbau komisare, o techniniais delegatais buvo kolegos iš Nyderlandų – Rogier Warris ir iš Zimbabvės – Sarah Bennet. Nepriklausomai nuo to, ar tai pasaulio, ar Europos čempionatas, techninio delegato atsakomybės išlieka tos pačios. Tik aukštesnio lygio varžybose dažniausiai būna daugiau Tarptautinės arba Europos žolės riedulio federacijos atstovų, kurie perima dalį organizacinių rūpesčių (pvz., varžybų tvarkaraščio koregavimą ar kitus logistinius klausimus).

- Kaip vertinate šio pasaulio čempionato organizaciją Kroatijoje? Ar viskas vyksta sklandžiai?
Tai pirmas tokio lygio čempionatas Kroatijoje, mažame kurortiniame miestelyje Poreče. Tiek arena, tiek atmosfera buvo puikios, dirbo daug savanorių, ir, manau, jiems puikiai pavyko. Kaip ir kiekviename turnyre, pasitaikė techninių nesklandumų, tačiau viskas buvo išspręsta operatyviai.

- Su kokiais didžiausiais iššūkiais susiduriate dirbdama tokio lygio turnyre?
Komisarams tokio lygio turnyruose tenka didelė psichologinė našta, nes reikia pačiais įtempčiausiais momentais išlaikyti profesionalumą, šaltą protą ir susitelkti. Sudėtingiausia – malšinti komandų emocijas, kai jos būna nepatenkintos teisėjų sprendimais. Todėl svarbu prevenciškai numatyti galimus konfliktus ir užbėgti įvykiams už akių.

- Ar pastebite daug taisyklių pažeidimų ar techninių klaidų šiame čempionate? Kaip jos sprendžiamos?
Tokiame aukštame lygyje klaidų pasitaiko palyginti retai, nes komandos žino, ko tikėtis, turi profesionalų ir patyrusį personalą, kuris atsakingai ruošiasi varžyboms. Vis dėlto klaidų pasitaiko visur. Jei tai teisėjų klaidos, su jais dirba vyriausieji teisėjai; jei klaidos kyla dėl komisarų darbo, tai jau techninio delegato atsakomybė.

Kiekviena komanda turi vadovą, atsakingą už tai, kad būtų laikomasi turnyro reikalavimų – nuo atvykimo laiko iki dokumentų pateikimo. Taip pat svarbų vaidmenį atlieka vietiniai organizatoriai. Jei visi atsakingi asmenys tinkamai atlieka savo darbus, klaidų pasitaiko nedaug. O jei kalbame apie varžybų metu padarytas klaidas, komandos turi teisę pateikti protestą, kurį sprendžia techninis delegatas. Tačiau tokių situacijų pasitaiko retai.

Ekrano kopija 2025 02 20 124456

- Kaip komandos reaguoja į jūsų priimamus sprendimus? Ar būna sudėtingų situacijų?
Kiekvienose varžybose būna sudėtingų situacijų, nesvarbu, koks jų lygis. Svarbiausia – gebėjimas bendrauti: kartais reikia tiesiog išklausyti, kartais patarti, o kartais ir imtis griežtesnių veiksmų ar įspėjimų.

Dažniausiai komandos skundžiasi komisarams dėl teisėjų sprendimų, nors komisarai neturi jokio tiesioginio poveikio jų sprendimams. Mes esame tarsi „lakmuso popierėlis“, sugeriantis komandos nepasitenkinimą. Tačiau visi – teisėjai, komisarai, techniniai delegatai – dirba kaip viena komanda, kiekvienas atlikdamas savo darbą kuo profesionaliau.

- Ar emociškai sunku priimti sprendimus, ypač kai kyla ginčų tarp komandų ar teisėjų?
Nėra lengva. Ten, kur stiprios emocijos, pasitaiko ir aštrių pasisakymų, ir įžeidimų, ir situacijų, kurios gali baigtis drausminėmis nuobaudomis. Kartais žaidėjai būna suspenduojami vienerioms ar net daugiau varžybų, todėl komandos vadovai nelinkę eskaluoti situacijos.

Kiekviena situacija yra individuali, tačiau dažniausiai komandų vadovai supranta padėtį ir stengiasi numalšinti emocijas, nes pažįsta savo žaidėjus ir personalą.

- Kaip keitėsi riedulio taisyklės pastaraisiais metais ir kokios naujovės dar gali būti ateityje?
Pastaraisiais metais siekiama suvienodinti lauko ir salės riedulio taisykles, kad jų skirtumai nebūtų tokie ryškūs kaip prieš dešimtmetį.

Taip pat daug dėmesio skiriama žaidėjų saugumui mažojo kampinio metu. Tarptautinė Žolės Riedulio Federacija (FIH) jau keletą metų dirba ieškodama sprendimų ir konsultuodamasi su bendruomene. Šiais metais, likus kelioms savaitėms iki Pasaulio čempionato, buvo priimtas reglamento pakeitimas: kiekvienas žaidėjas, ginantis mažąjį kampinį, privalo dėvėti apsauginę veido kaukę ir negali jos nusiimti iki epizodo pabaigos. Manau, žaidėjų saugumas išliks prioritetu ir ateityje.

- Kokius svarbiausius dalykus turėtų žinoti kiekvienas, norintis tapti techniniu delegatu tarptautiniuose turnyruose?
Svarbiausia – puikiai išmanyti riedulio taisykles ir reglamentą, mokėti sklandžiai bendrauti anglų kalba, gebėti spręsti konfliktus ir būti lanksčiam, bet prireikus – tvirtai ginti savo poziciją.

Tai reikalauja daug asmeninio laiko ir nuolatinio tobulėjimo. Šis kelias nėra lengvas, pasitaikys tiek pakilimų, tiek iššūkių, tačiau svarbiausia – judėti pirmyn.

Dėkojame J. Liškauskienei už interviu ir linkime sėkmės ateityje!

Aut. Enrika Gaidamavičiūtė

Karolina Daukantaitė ir Karolis Donculas teisėjauja - Suomijoje!

IMG 8786

Jolanta Lišauskienė, Greta Butkevičiūtė ir Lukas Bučmis - Šiauliuose - Komisarų komanda.

475577674 1070540915114137 7179921168068734573 n

Vilma Bagdanskienė teisėjauja - Portugalijoje!

IMG 8787

Lozana, Šveicarija – FIH uždarų patalpų žolės riedulio pasaulio čempionatas sekmadienį baigėsi įspūdingu finalu: Lenkijos moterų rinktinė pirmą kartą istorijoje iškovojo titulą, o Vokietijos vyrai po baudinių serijos įveikė Austriją ir susigrąžino čempionų titulą po 14 metų pertraukos.

Vyrų finalas tapo tikra įvarčių fiesta – po pagrindinio laiko rezultatas buvo lygus 6:6. Visas rungtynes komandos buvo atskirtos ne daugiau nei vienu įvarčiu. Austrijos ekipa ne kartą rizikavo prie savo vartų, už ką Vokietija juos skaudžiai nubaudė. Kitoje aikštės pusėje Fabian Unterkircher buvo nesulaikomas, pelnydamas keturis įvarčius Austrijai, tačiau to pergalei nepakako.

Jauniausio turnyro žaidėjo apdovanojimą pelnęs Ben Hasbach (Vokietija) taip pat pasižymėjo įvarčiu, o geriausiu vartininku pripažintas vokietis Joshua Onyekwue Nnaji atliko keletą nuostabių atmušimų.

unnamed

Įtampos netrūko iki paskutinės sekundės. 36-ąją minutę Unterkircher išlygino rezultatą (6:6). Likus dviem minutėms jis pataikė į virpstą, o Austrijos vartininkas Mateusz Szymczyk atrėmė pavojingą smūgį, taip išsaugodamas savo komandos viltis. Tačiau baudinių serijoje vokiečiai buvo tikslesni ir iškovojo pirmąjį titulą nuo 2011 m.

„Tai ne dėl manęs, tai dėl visos komandos“, – sakė geriausiu finalo žaidėju išrinktas Paul Dösch. – „Tai, ką mes padarėme per pastarąsias 10 dienų, yra neįtikėtina. Mes susirinkome tik prieš 10 dienų – ir štai mes, pasaulio čempionai.“

Lenkijos moterų triumfas

Skirtingai nei vyrų finale, moterų aukso medalių rungtynėse buvo įmuštas tik vienas įvartis.

Lenkijos kapitonė Marlena Rybacha jau trečiąją minutę atliko idealiai tikslų perdavimą Ameliai Katerlai, kuri pelnė vienintelį rungtynių įvartį. Lenkės turėjo progų padvigubinti savo persvarą 16-ąją ir 18-ąją minutėmis, tačiau Austrijos vartininkė Michaela Streb apsaugojo savo komandos vartus. Lenkijos vartininkė Marta Kucharska taip pat sužibėjo – ji atrėmė baudinį ir pavojingą kampinį smūgį, išlaikydama 1:0 persvarą iki pertraukos.

unnamed 1

Antroje pusėje austrės spaudė varžoves vis stipriau, tačiau lenkės žaidė taktiškai išmintingai. Likus trims minutėms, Austrija nusprendė išimti vartininkę ir surizikuoti su papildomu žaidėju aikštėje. Tai beveik pasiteisino – Kucharska atrėmė pavojingą smūgį iš žaidimo, o per paskutines 20 sekundžių apsigynė nuo dviejų kampinių smūgių ir išsaugojo istorinę pergalę Lenkijai.

Rybacha ir Kucharska buvo pripažintos geriausiomis finalo žaidėjomis. „Tai neįtikėtina. Mes vis dar negalime patikėti, kad tapome pasaulio čempionėmis. Tai kažkas, ko dar niekada nebuvo Lenkijos žolės riedulyje – mes sukūrėme istoriją!“ – džiaugėsi Rybacha, kuri taip pat buvo išrinkta geriausia viso turnyro žaidėja.

Kiti apdovanojimai ir rezultatai

Vyrų turnyro bronza atiteko Pietų Afrikai, kuri 6:5 įveikė Belgiją. Tai pirmas istorinis medalis šaliai ir visam Afrikos žemynui uždarų patalpų pasaulio čempionate. Mustapha Cassiem, kuris buvo pripažintas geriausiu turnyro žaidėju, pelnė dar vieną „hat-trick“ ir užbaigė čempionatą su 17 įvarčių.

Moterų bronzos medalius iškovojo Čekija, kuri paskutinę sekundę išlygino rezultatą prieš Vokietiją ir laimėjo baudinių seriją, pakartodama savo sėkmę iš ankstesnio čempionato.

Geriausi turnyro žaidėjai

Vyrai:
🏆 Geriausias jaunas žaidėjas – Ben Hasbach (Vokietija)
🏆 Geriausias vartininkas – Joshua Onyekwue Nnaji (Vokietija)
🏆 Rezultatyviausias žaidėjas – Philippe Simar (Belgija)
🏆 Geriausias žaidėjas – Mustapha Cassiem (Pietų Afrika)

Moterys:
🏆 Geriausia jauna žaidėja – Reese d’Ariano (JAV)
🏆 Geriausia vartininkė – Somlak Suttiprapa (Tailandas)
🏆 Rezultatyviausia žaidėja – Ines Wanner (Vokietija)
🏆 Geriausia žaidėja – Marlena Rybacha (Lenkija)


2025 m. vasario 9 d. rungtynių rezultatai

Vyrai

🇲🇾 Malaizija 6 - 4 Trinidadas ir Tobagas
🏅 Geriausias žaidėjas: Ashran Hamsani (Malaizija)
🟡 Teisėjai: Salman (Indonezija), Lukasz Zwierzchowski (Lenkija)

🇦🇷 Argentina 1 - 7 Kroatija
🏅 Geriausias žaidėjas: Mario Mucić (Kroatija)
🟡 Teisėjai: Ayden Shrives (Pietų Afrika), Lukasz Zwierzchowski (Lenkija)

🇮🇷 Iranas 5 - 4 Namibija
🏅 Geriausias žaidėjas: Hamid Nooranian (Iranas)
🟡 Teisėjai: Ben Goentgen (Vokietija), Zeke Newman (Australija)

🇵🇱 Lenkija 6 - 2 Australija
🏅 Geriausias žaidėjas: Mateusz Popiołkowski (Lenkija)
🟡 Teisėjai: Melina Illanes (Argentina), Ayden Shrives (Pietų Afrika)

 2025 m. vasario 6 d., ketvirtadienį, Lietuvos žolės riedulio federacijos garbės prezidentas Leonardas Čaikauskas, LR seimo, Jaunimo ir sporto komisijos narys Kęstutis Bilius, prezidentas Tomas Kriščiūnas ir Vykdomojo komiteto (VK) narė Ugnė Chmeliauskaitė dalyvavo Lietuvos sporto forume, kurį padėjo organizuoti Lietuvos tautinis olimpinis komitetas.

1ee1a98e e3dd 4df1 9cdc 2d61c61959e7

Forume dalyvavo Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis, Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Giedrius Grybauskas, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, „FIBA Europe“ prezidentas Jorge Garbajosa, Nyderlandų sporto ir savivaldybių asociacijos direktorius Andre de Jeu, Danijos olimpinio komiteto ir sporto federacijos specialusis patarėjas Bjornas Rothausas, įvairių nacionalinių ir tarptautinių sporto federacijų vadovai, merai, sportininkai ir fizinio aktyvumo šalininkai.

9c110393 316e 487e 9325 3c2a0e8f653b

„Lietuvos sporto bendruomenė kalba apie problemas, kurių sprendimo ieško ne viena federacija - kokybiškas rinktinių pasiruošimas, fizinio aktyvumo svarba visuomenės sveikatos rodikliams, psichologinė sportininkų sveikata, trenerių trūkumas, infrastruktūros gerinimas, finansavimas ir kriterijai rėmėjams. Apie tai pradėjome kalbėtis ir Vykdomojo komiteto sudėtyje, deliojame planus ir galimybes artėjančiam periodui“, - įspūdžiais po Lietuvos sporto forumo dalijosi VK narė Ugnė Chmeliauskaitė.

„Sportas - ambicingų žmonių užsiėmimas. Iš sporto forumo grįžtu su pasiūlymu Lietuvos žolės riedulio bendruomenei - Su žolės riedulio lazdomis - Lietuvos rinktinė į Olimpines žaidynes!“ - komentavo LŽRF prezidentas Tomas Kriščiūnas.

Primename, kad Lietuvos sporto forumas yra kasmetinis renginys skirtas apžvelgti sporto situaciją šalyje. Vienas pagrindinių tikslų, skambėjusių forumo metu - Nacionalinis sporto planas, skirtas bendram sporto organizacijų strateginių tikslų nustatymui. Šiuo metu tokio plano Lietuva neturi.