NAUJIENOS
UŽSIENYJE
INTERVIU
FOTOGALERIJA
SPAUDAI
DOKUMENTAI
ARCHYVAS
TARPTAUTINĖS VARŽYBOS
RINKTINĖS
EUROPOS TAURĖS
TURNYRAI LIETUVOJE
LIETUVOS ČEMPIONATAI
LAUKO
UŽDARŲ PATALPŲ
APIE MUS
FEDERACIJA
VEIKLA
KONTAKTAI
RĖMĖJAI
KLUBAI
STADIONAI
APIE ŽAIDIMĄ
TAISYKLĖS
ISTORIJA
VISIEMS
KVIEČIAME ŽAISTI
FORUMAS
NUORODOS
ENGLISH
NEWS
INTERNATIONAL CAMP
JŪSŲ NUOMONĖ
VARTOTOJAMS
Vartotojo vardas

SlaptažodisRegistruotis
Pamiršau spaltažodį
MŪSŲ DRAUGAI

L. Čaikauskas: „Sena žaizda vėl kraujuoja“
8. Vasaris 2008, 10:11

Iš Europos uždarų patalpų žolės riedulio B diviziono čempionato lietuvaitės grįžo su kelialapiu į elitinio diviziono varžybas. Pasigirdo kalbų, kad dėl atsainaus Sporto departamento požiūrio į uždarų patalpų žolės riedulį į Čekiją buvo nuspręsta siųsti ne rinktinę, o klubą. Lietuvos žolės riedulio federacijos (LŽRF) prezidentas Leonardas Čaikauskas tai neigia, tačiau atvirai kalba apie pavojų, į kurį sporto šaką stumia... patys sporto vadovai?

– Gerbiamas prezidente, kodėl į Europos uždarų patalpų moterų čempionatą vyko Šiaulių klubas, o ne šalies rinktinė?

– Buvo paleista „antis“. Važiavo ne klubas, o rinktinė. Dar lapkritį vykdomajame komitete nusprendėme, kad geriausia būtų siųsti jaunimo U-21 rinktinę, kad jai tai būtų tarsi pasiruošimas lauko čempionatui, kuris šiemet vyks Valensijoje. Kodėl atrodė, kad vyksta ne rinktinė, o Šiaulių klubas „Gintra-Universitetas-Strekte“? Todėl, kad Šiaulių komandos pagrindą sudaro U-21 rinktinės žaidėjos. Į Prahą vyko aštuonios „Gintra-Universitetas-Strekte“ ir keturios iš kitų klubų paimtos žaidėjos – po dvi iš Šiaulių „Lidvijos“ ir Vilniaus HFTC.

– Tuomet kodėl jaunimo, o ne moterų rinktinė?

– Komitete buvo įvairių nuomonių. Tai moterų čempionatas, buvo siūloma vežti stipriausią moterų rinktinę. Neišvažiavo stipriausia rinktinė, išvažiavo jaunimas. Visą atsakomybę dėl to prisiėmiau aš. Neskaičiuojant vienos žaidėjos, kuriai virš 30, visos merginos buvo 18–21 metų amžiaus. Prahoje buvome jauniausia rinktinė. Rizikavau savo kailiu, bet išėjau pakelta galva.

– Vadinasi, komanda nenuvylė...

– Merginos Prahoje sužaidė puikiai. Patekome į A divizioną. Aš labai džiaugiuosi, kad mergaitės paragavo to parako, ypač dėl antros sudėties žaidėjų, kurioms tai buvo labai svarbi patirtis. Dar to nėra buvę, kad stipri šeimininkių komanda, kuri kovojo, kad patektų į ketvertuką, būtų nušluota 8:0. Kaip sakė lenkų treneris, „lietuvės išmušė čekėms iš galvų žolės riedulį“. Taip ir buvo.

– Vis dėlto kalbama, kad už kelionę susimokėjo pats „Gintra-Universitetas-Strekte“ klubas.

– Kai į Europos čempionatą važiuoja rinktinė, visą finansinę atsakomybę prisiima federacija. Ši merginų kelionė į Čekiją federacijos buvo apmokėta visu 100 proc., nors spaudoje, buvo rašoma, kad už išvyką mokėjo pats „Gintra-Universitetas-Strekte“ klubas. Kad apmokėtume už šią kelionę, turėjome rašyti prašymą Sporto departamento generaliniam direktoriui, kad dalį lėšų, skirtų 2008 m., išmokėtų anksčiau. Departamentas taip ir padarė, tiesiog dėl objektyvių priežasčių pinigai federaciją pasiekė diena vėliau nei rinktinė išvyko.

– Ar tiesa, kad LŽRF ir Sporto departamento požiūris į uždarų patalpų varžybas skiriasi?

– Uždarų patalpų žolės riedulys išbrauktas iš varžybų, kurių rezultatai įtraukiami skirstant biudžeto lėšas federacijoms. Departamento strategija nepripažįsta uždarų patalpų žolės riedulio kaip sporto šakos. Jie kala mus prie sienos sakydami: „Turite olimpinę sporto šaką – lauko žolės riedulį, šiose varžybose ir dalyvaukite“. Kelionė į Prahą mums jokių taškų neatnešė, pinigų 2009 metams neuždirbo. Savotiška konfrontacija tarp federacijos ir KKSD šiuo klausimu buvo ir bus. Departamento sporto strategijos skyriaus vedėjo pono Algimanto Kukštos požiūriu uždarų patalpų žolės riedulys Lietuvai nereikalingas, mes manome kitaip.

– Kaip mano LŽRF?

– Esame šiauriečiai, spalio pabaigoje prasideda šalčiai. Iki balandžio vidurio lauke žolės riedulio žaisti mes negalime. Šiemet šešiolikametės važiuos į lauko žolės riedulio A diviziono varžybas, U-21 rinktinė – į Valensiją. Mums reikia tas komandas išlaikyti, bet kad išlaikytume, jas reikia parengti. Reikia treniruočių, draugiškų rungtynių. Rimtos šalys prieš išvažiuodamos į čempionatus sužaidžia maždaug po 12 draugiškų rungtynių, pradeda ruoštis kovo mėnesį. Mes U-16 rinktinei tegalėsime suorganizuoti 5 dienų stovyklą, U-21 merginoms – 10–14 dienų stovyklą. Daugiau neištempsime, nors tai prasimankštinimas, ne pasiruošimas. Dalyvavimas uždarų patalpų varžybose padeda išlaikyti formą, negalime sau leisti nesportuoti nuo spalio iki balandžio mėnesio...
Futbolas turi salės futbolą, ten sporto šakos yra atsiskyrę. Futbolo rinktinių žaidėjai negali atstovauti salės futbolo rinktinei. Riedulyje – tie patys žaidėjai. Prahoje matėme geriausias lenkes, slovakes, čekes, šveicares, kurios vasarą atstovaus savo šalių lauko žolės riedulio rinktinėms.

Uždarų patalpų riedulys žymiai greitesnis: perdavimas, aikštės matymas, mušimas... Žaidėjos priverstos greičiau mąstyti. Akiai tai labai patrauklus žaidimas. Ne veltui „Eurosport“ uždarų patalpų žolės riedulio varžybas pasirenka transliuoti antrus metus iš eilės.

– Kaip apskritai vertinamas uždarų patalpų žolės riedulys žolės riedulio pasaulyje?

– Gan gerai. Kas dveji metai vyksta Europos jaunimo ir moterų čempionatai, kasmet Europos klubų čempionų taurės varžybos, kas ketverius metus – pasaulio čempionatai. 2003 m. uždarų patalpų žolės riedulys įtrauktas į Pasaulio sporto žaidynių programą. Duisburge mes dalyvavome parodomosiose rungtynėse. Juk žinome, kad neolimpinėse sporto šakose didžiausios svarbos renginys yra pasaulio sporto žaidynės, todėl „uždaros patalpos“ turi šviesią ateitį.

KKSD šio sporto nevertina. Sporto požiūriu tai labai nuvertinta sporto šaka. „Galite nežaisti“, – mums sakoma. – Kodėl jūs žaidžiate? Kodėl pinigus leidžiate? Galvokite apie vasarą, vasaros čempionatuose užsidirbsi pinigų...“

Žaidžiame. Šešiolikmetės žaidžia aukščiausioje lygoje tarp 8 stipriausių Europos komandų, aštuoniolikametės – Europoje šeštos. U-21 rinktinė taip pat elite. Turėdami tris Londono rezervo rinktines, sugebėjome užsidirbti 170 tūkst. litų... Aš nebesuprantu... Jeigu mūsų komandos patektų į trejetukus, ar gautume 100 tūkst. daugiau? Abejoju... Tokiai mažai šaliai trijose amžiaus grupėse būti tarp aštuonių stipriausių Europoje, kai riedulį žaidžia 43 šalys – yra didelis pasiekimas.

– Taigi nedalyvauti uždarų patalpų čempionatuose neketinate?

– Dalyvavome ir dalyvausime. Savo nelaimei. Prieš trejus metus, kai dar neveikė dabartinė lėšų skirstymo sistema, „uždaros patalpos“ buvo laikoma rimta sporto šaka. Pagal rezultatus sugebėdavome papildomai gauti 20–30 tūkst. litų. Dabar uždarų patalpų žolės riedulį galime plėtoti naudodami tik einamuosius biudžeto pinigus, kuriuos federacijai „uždirba“ tik lauko riedulys.

Biudžetas vėl bus deficitinis. Mūsų biudžetą sudaro apie 0,5 mln. litų, iš valstybės gauname 170 tūkst. litų. Nuo praėjusių metų turime skolų, kurios siekia apie 90 tūkst. litų. Tokia situacija. Išėjome į aukštesnį divizioną, esame laimingi, bet kas iš to – tas taškelis neatneš jokių pinigų.

Yra ir daugiau problemų. Nėra tarifikuojami nei žaidėjai, nei treneriai. Vaidas Vaičeliūnas už Europos uždarų patalpų čempionate užimtą antrą, o pasaulio čempionate šeštą vietą gavo nusipelniusio trenerio vardą. Dabar to nėra. Baisiausia, kad ši sistema turi įtakos ir sporto mokykloms. Vykdomos varžybos nuo lapkričio iki balandžio mėnesio, uždarų patalpų turnyruose dalyvauja vaikai nuo 12 metų. Mokyklos siunčia komandas, išleidžia aibes pinigų ir dejuoja, kad žaidėjai už tas varžybas nėra tarifikuojami.

– Tai konfliktas su departamentu ar tiesiog kol kas bevaisis dialogas?

– Konflikto su departamentu nėra. Sakyčiau taip: yra sena žaizda, kurią šiandien nuplėšėme ir ji vėl pradėjo kraujuoti. Nereikalingą rungtį grąžinome į elitą. 2002 m. Europoje buvome antri, tai kol kas aukščiausias pasiekimas. Dabar vėl kovosime dėl vietos pirmajame šešetuke. Važiuosime į pasaulio čempionatą. Tačiau man kyla klausimas: kaip bus toliau? Mano kadencija baigiasi, ar bus ši sporto šaka federacijos finansuojama toliau, jei KKSD neduos papildomų lėšų? Sudominti rėmėjus sunku, nes jie kreipia didelį dėmesį į tai, kaip sekasi sporto šakai ir koks valstybės požiūris į ją.

Julius Bliūdžius, "Sportas"


Komentarai
Parašė glupstwo. Data: 8. Vasaris 2008, 11:02:
Pinigai sporto šakoms turi būti skirstomi pagal pasiekimus, o ne pagal švogerystę, kaip dabar yra Departamente. Laikas baigti tą xuinią.

Parašė Zalvarinis. Data: 8. Vasaris 2008, 18:10:
Man tai kazkoks kvailas straipsnis....kaip uzsakytas butu


Rašyti komentarą
Jūs nesate prisijungęs su savo vartotojo vardu! Jei nesate prisiregistravęs, galite tai padaryti čia

Lietuvos žolės riedulio federacija ©2004